ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, або інвалідам

Державна соціальна на догляд

Розмір державної допомоги

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на 01 січня 2019 р. становить – 1497 грн, 1 липня 2019 р. — 1564 грн, на 1 жовтня 2019 р. – 1638 грн.

Особливості державної допомоги на догляд

Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд виплачуються щомісячно за поточний місяць.

Державна соціальна допомога на догляд, виплачується незалежно від одержуваних ними інших видів допомоги, стипендій, аліментів або інших доходів.

Особам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), виплачується 20 відсотків призначеного розміру державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам.

Суми державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, що призначені, але не витребувані своєчасно одержувачем, виплачуються за минулий час не більш як за 12 місяців перед зверненням за її одержанням.

Суми державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, не одержані своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує відповідну допомогу, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. При цьому виплата допомоги за минулий час здійснюється виходячи із прожиткового мінімуму, затвердженого на момент її виплати, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини допомоги у зв’язку з порушенням строків її виплати особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам здійснюється згідно із законом.

У разі смерті одержувача державної соціальної допомоги особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної суми державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, встановленому на день смерті одержувача цієї допомоги.

Допомога на поховання, не витребувана своєчасно без поважних причин, виплачується не пізніше дванадцяти місяців після смерті одержувача державної соціальної допомоги.

Виплата державної соціальної допомоги і покриття витрат на її доставку здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Одержувачі державної соціальної допомоги повинні повідомляти про зміну умов, що впливають на її виплату.
Одержувачі державної соціальної допомоги зобов’язані повідомляти органи, що призначають державну соціальну допомогу, про обставини, що можуть вплинути на умови призначення державної соціальної допомоги та її виплату.

У разі невиконання цього обов’язку та одержання у зв’язку з цим зайвих сум державної соціальної допомоги одержувачі повинні відшкодувати органам, що призначають державну соціальну допомогу, надміру виплачені суми.

Суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу державної соціальної допомоги внаслідок зловживань з його боку (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім’ї, про працевлаштування), стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу.
Відрахування на підставі таких рішень провадиться в розмірі не більш як 20 відсотків розміру державної соціальної допомоги понад відрахування з інших підстав.

У всіх випадках звернення стягнень на розмір державної соціальної допомоги за одержувачем державної соціальної допомоги зберігається не менш як 50 відсотків належного розміру державної соціальної допомоги.

У разі припинення виплати державної соціальної допомоги (відновлення здоров’я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Рішення органу, що призначає державну соціальну допомогу, може бути оскаржено в органі вищого рівня або у судовому порядку.

Посадові особи, винні у порушенні законодавства про державну соціальну допомогу, несуть відповідальність згідно із законом.
Крім того, норми Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" поширюються також на осіб, які одержують пенсію або державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам і за своїм бажанням можуть звернутися за призначенням державної соціальної допомоги відповідно до цього Закону замість пенсії чи державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

Соціальна пенсія, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", за бажанням особи виплачується органами Пенсійного фонду України до закінчення строку її призначення.

Категорія осіб, яким органами Пенсійного фонду України надається державна соціальна допомога на догляд Категорія осіб яким надається державна соціальна допомога на догляд % від прожиткового мінімуму

 
І. Інвалідам війни з числа військовослужбовців та інших осіб, яким призначено пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців…»
1) інвалідам І групи

а) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи А

І групи
 

100

б) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи Б

І групи
 

50
2) інвалідам ІІ групи, які є одинокими та за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду 25
3) інвалідам ІІІ групи, які є одинокими та за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду 15

ІІ. Особам, які належать до інвалідів війни відповідно до ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни…» та одержують пенсії за віком, по інвалідності, за вислугу років, крім зазначених пункті І.

1) інвалідам І групи

а) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи А І групи, які брали безпосередню участь у бойових діях в період ВВВ та війни з Японією

100
б) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи Б І групи, які брали безпосередню участь у бойових діях в період ВВВ та війни з Японією 50
в) із числа інших інвалідів, віднесених до підгрупи А І групи 30
г) іншим* інвалідам війни 15
2) інвалідам ІІ та ІІІ групи, які є одинокими та за висновком ЛКК потребують постійного стороннього
 
а) із числа інвалідів ІІ групи, які брали безпосередню участь у бойових діях в період ВВВ та війни з Японією 25
б) іншим* інвалідам війни 15

ІІІ. Особам, яким призначені пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців..» і які є інвалідами І групи внаслідок причин, визначених п .‘б’ ст. 16 цього Закону або одинокими пенсіонерами і за висновками ЛКК потребують догляду

Які є інвалідами І групи внаслідок причин, визначених п.’б’ ст. 16** цього Закону або одинокі пенсіонери, які за висновками ЛКК потребують догляду а) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи А І групи 100
б) із числа інвалідів, віднесених до підгрупи Б І групи 50
в) іншим інвалідам із числа одиноких пенсіонерів 15

* відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інших інвалідів війни належать:

- особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час;

- інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

- особи начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.

** згідно із статтею 16 Закону інваліди внаслідок трудового каліцтва, професійного чи загального захворювання, або одиноким пенсіонерам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії; інваліди війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час.

Процедура призначення, перелік документів необхідних для отримання допомоги, умови припинення допомоги